Bury & District Bowls League


STOWMARKET & DISTRICT BOWLS LEAGUE

Click here

USEFUL LINKS

Click here

ENGLISH BOWLING FEDERATION & ENGLISH WOMEN’S BOWLING FEDERATION

Click Here

SUFFOLK COUNTY WOMEN’S

BOWLING ASSOCIATION

Click Here

GENERAL DATA PROTECTION REGULATION

In line with the General Data Protection Regulation (GDPR), which came into force on 25th May 2018, this web-site now includes the Bury & District Bowls League’s GDPR privacy policy on how we use and protect any information that you give us when becoming a registered member.

This policy can be accessed by this GDPR link. We would urge members to read it and advise the League if they have any issues.

2019 DATES


**BURY & DISTRICT LEAGUE WINS INTERLEAGUE**


A 7.5 to 1.5 points victory over the Saxmundham League means that the Bury & District League have regained the Interleague title after 2 years of Stowmarket League rule. Full details of the game and all the results can be seen on the Interleague page.


A message from Bob Clarke:

“ On behalf of the Bury & District League, I would like to thank every bowler who has represented us and helped to win the Interleague this year. This is a great achievement and, as Captain, I am extremely proud of our success. Well done to you all and I hope to see even more people putting themselves forward next year.

Enjoy your win - you deserve it!”

Captain Bob

BURY & DISTRICT BOWLS LEAGUE

FINALS’ DAY: REPORT

Ixworth had a successful day at Sunday’s Bury & District Bowls League finals held at West Row.

In the men’s singles, Matthew Smith was too good for club-mate Paul Cook, continuing Smith’s and Ixworth’s recent domination of the event.  It was Smith’s fourth win in five years and Ixworth’s eighth win in a row.

Smith partnered Mark James in the pairs and they never allowed their Brandon opponents, Nigel Battley and Graham Clarke, an opening.

Paul Cook also has an enviable record in singles.  He started slowly in the over 60s final against Richard Sewell but came through to win.  However in the Open Singles, he had to settle for runner-up to Alan Blowers.

Ixworth and GW Staniforth, both from Division 2 and having beaten two Division 1 clubs on the way, made the Afternoon League Knockout Cup final.  It was good to see less familiar names participating and Ixworth continued their league form, leading from start to finish and winning comfortably.

Cook and James were joined by John Hemingway for the 2 bowl triples against Coney Weston’s Alan Phillips, Dave Stannard and Lesley Leacy. Coney Weston won the first five ends, were pegged back to 10-10, but a count of five gave them an advantage they never relinquished.

Joan Blowers was the first winner of the ladies’ singles trophy in 1980 and had rolled back the years to reach the finals of ladies and over 60s.  However she was unable to trouble Sandy Sargeant in the former and Celia Gordon recovered from 3-15 to take the latter.

Scott Parrin for the fifth consecutive year won the under 25s title beating Matthew Catterwell.

Catterwell retained the under 16s title scoring on the last six ends in what had been a very even match against Jack Bishop.

The ladies’ pairs were similarly even until Carol Maund and Christine Whitton won five ends in a row to decide their match against Brenda Stubbs and Pat Weller.

The best finish of the day came in the mixed pairs with Christine Walker and Barry Granger counting three on the last end to pip Lindsey and Ivan Sams.

John Middleton and John Hanlon who won the 2 bowl triples last year won the 3 bowl this year alongside Graham Clarke.  They lost only one of the first eleven ends against Mike Carveth, Ivan Sams and Daniel Staff and that was decisive.

Stanton A won the Shield, led throughout winning on three of the four rinks, although the final margin was only three shots due to a noteworthy 30-6 win by the Hengrave trio of Diane Lord, Derek Lord and Paul Martin.

Risbygate were winners of the Agnew Cup, also leading throughout against Greene King.

Ixworth’s numbers of participants and their successes earned them the Victor Ludorum trophy for most successful club at the finals.

Ladies’ singles – S Sargeant 21-4 J Blowers;

Men’s singles – P Cook 8-21 M Smith;

U16 singles – J Bishop 14-21 M Catterwell;

U25 singles – S Parrin 21-12 M Catterwell;

O60 ladies’ singles – J Blowers 17-21 C Gordon;

O60 men’s singles – P Cook 21-11 R Sewell;

Open singles – P Cook 12-21 A Blowers;

Ladies’ pairs – B Stubbs P Weller 10-18 C Maund C Whitton;

Men’s pairs – N Battley G Clarke 5-24 M James M Smith;

Mixed pairs – C Walker B Granger 15-14 L Sams I Sams;

2 bowl triples – A Phillips D Stannard L Leacy 20-17 P Cook J Hemingway M James;

3 bowl triples – I Sams M Carveth D Staff 10-20 J Middleton SJ Hanlon G Clarke;

Shield – Stanton A 77-74 Hengrave

J Andrews D Andrews B Clarke 21-15 B Bell M Denney A Blowers,

P Morris D Ross B Cotton 6-30 Diane Lord Derek Lord P Martin,

S Ellinor S Parrin R Sewell 25-13 C Caborn M Catterwell M Rumball,

J Frost J Ronchetti J Sewell 25-16 J Howe S Driver E Blowers;

Agnew Cup – Greene King 28-33 Risbygate

P Challis G Swindles J Bishop A Bishop 12-20 G Caplin J Murrow K Morton T Harber,

J Denman R Skillings M Henfield N Bennett 16-13 N Boby G Saunders M Hillyard M Bird;

Monday KO Cup – Ixworth 38-21 GW Staniforth

B Whiting D Kates H Oliver 20-11 J Kew E Melton J Wright,

R Simpkin D Beckett R Horsnell 18-10 T Fox P Kane J Bennett;

Victor Ludorum – Ixworth.